Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ramach zadania pn. „Wsparcie zadań Ministra Środowiska w obszarze działań edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów, poprawy środowiska i zmian  klimatu”- w Dobrzyńskim Domu Kultury „ŻAK” odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami naszej Gminy. W spotkaniu w roli moderatorów i prowadzących wzięli udział eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawicieli  Ministerstwa Środowiska. Wtorkowemu spotkaniu przyświecała idea upowszechniania w społeczeństwie świadomości i odpowiedzialności każdego z mieszkańców za właściwą jakość powietrza oraz pokazanie sposobów działań wpływających na jego poprawę. Podczas spotkania przedstawiono także sposoby i możliwości modernizacji budynków mieszkalnych przystosowujących je do wymagań środowiskowych z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań takich jak: termomodernizacja, wymiana pieców, okien itp. W związku z tym eksperci przedstawili możliwości pozyskania środków finansowych na przeprowadzenie termomodernizacji i wyposażenie budynków mieszkalnych w nowoczesne, energooszczędne i sprzyjające środowisku rozwiązania techniczne.  Punktem kulminacyjnym spotkania, które odbyło się 11 września było zapoznanie słuchaczy z programem Czyste powietrze. To kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie emisji pyłów  i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Na to zadanie przeznaczono z budżetu państwa 103 mld złotych. Eksperci podpowiadali jak  wniosek- Czyste powietrze wypełnić, gdzie i jak go złożyć, oraz jakie wymagania trzeba spełniać, aby takie dofinansowanie otrzymać. A wszystko po to aby poprawiać jakość powietrza w Polsce i wspierać działania służące walce ze smogiem. Zachęcamy wszystkich Mieszkańców do skorzystania z tego programu.