Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tradycyjnie w dniu 11 listopada w Dobrzyniu nad Wisłą z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Jacka Waśko obchodzono uroczyście 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Świętowanie rozpoczęło się od przemarszu orszaku ulicami naszego miasta, który wyruszył z placu przy Urzędzie Miasta i Gminy. Na czele którego stanął Pan Stanisław Sobociński- Członek Zarządu MGZOSPRP w Dobrzyniu nad Wisłą. Przemarsz pocztów sztandarowych, władz miasta- na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Jackiem Waśko,Wiceburmistrz Marzeną Niekraś, Sekretarzem Miasta i Gminy Ryszardem Machnowskim, Radnymi Rady Miejskiej, pracownikami jednostek podległych, Strażaków oraz mieszkańców gminy pokierował się w stronę kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP. Tu odbyła się centralna część uroczystości, Msza Św. odprawiona w intencji naszej ojczyzny. Wcześniej przed rozpoczęciem Eucharystii występ wokalno- recytatorski zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dyblinie. Mali artyści zabrali widzów w piękną opowieść o Polsce- jej historii, trudnej drodze do wolności i o bohaterskich czynach ludzi, którzy niejednokrotnie ginęli broniąc naszej Ojczyzny. Następnie rozpoczęła się Msza Św., koncelebrowana przez Ks. Henryka Lewandowskiego oraz Ks.dr Janusza Filarskiego. Kazanie wygłoszone przez Proboszcza tutejszej parafii Ks.Henryka Lewandowskiego również nawiązywało do Święta Niepodległości. Ksiądz Proboszcz dużo uwagi w swojej homilii poświęcił miłości do ojczyzny, właściwych postaw patriotycznych. Zwrócił również uwagę, że nie mniej ważna jest miłość i przywiązanie do ojczyzny lokalnej, tej w której mieszkamy, z której się wywodzimy. Po Mszy Św. uroczysty orszak, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Sobowa udał się pod pomnik 950-lecia Dobrzynia nad Wisłą. Poszczególne delegacje na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Dobrzynia nad Wisłą Jackiem Waśko złożyły kwiaty pod pomnikiem. Końcowym akcentem uroczystości był przemarsz uczestników pod Dobrzyński Dom Kultur „ŻAK”, gdzie oficjalna cześć obchodów zakończyła się. Na koniec zaproszono wszystkich na gorący poczęstunek.

Za rok czeka nas okrągła, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.