Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

We wtorek 25 kwietnia przedstawiciele Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, na czele z Panią Wiceburmistrz Marzeną Niekraś uczestniczyli w rejsie promocyjno- badawczym służącym popularyzacji idei przywrócenia żeglowności rzeki Wisły i powrotu do transportu wodnego na tej rzece. Gmina Dobrzyń nad Wisłą poprzez uczestnictwo w tym wydarzeniu aktywnie włączyła się w promocję wykorzystania Wisły dla celów rozwoju społeczno- gospodarczego.Rejs rozpoczął się 19 kwietnia z portu w Gdańsku, z którego wypłynęła barka, mająca w ciągu 9 dni pokonać 450- kilometrowy odcinek Wisły, dopływając 27 kwietnia do Warszawy i tam kończąc swój rejs. Celem tego kilkudniowego rejsu promocyjno- badawczego, którego współorganizatorem jest województwo kujawsko-pomorskie, było pokazanie, że rzeka Wisła może ponownie stać się bezpiecznym, ekologicznym i przede wszystkim ekonomicznym szlakiem transportowym. 25 kwietnia barka dotarła do Włocławka, aby dalej przez Zalew Włocławski płynąć do Płocka.W samo południe we wtorek 24 kwietnia barka, na pokładzie której znajdowali się przedstawiciele naszej Gminy znalazła się na wysokości Dobrzynia nad Wisłą. Przepływającą barkę można było obserwować udając się na skarpę Wiślaną, skąd była doskonała widoczność i sprzyjająca pogoda. W czasie rejsu organizatorzy przygotowali szereg wykładów, ale na pokładzie odbywały się także spotkania zespołów roboczych zajmujących się problematyką wodną i zagospodarowaniem Zbiornika Włocławskiego. W czasie rejsu kręcony był także film, który udokumentował całą podróż. Wyprawa oprócz charakteru promocyjnego miała również aspekt badawczy. Podczas rejsu zbierane były specjalistyczne dane na temat szlaku, które pokażą jakie są zagrożenia i korzyści żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle. Rejs po Wiśle odbywał się w ramach międzynarodowego projektu EMMA , mającego na celu wzmożenie świadomości o korzyściach, jaki pociąga za sobą transport śródlądowy. Władze Dobrzynia nad Wisłą popierają ideę poprowadzenia przez rzekę istotnego i liczącego się szlaku transportowego, przywrócenia Wiśle dawnego znaczenia dla żeglugi śródlądowej. Jest to jeden z najważniejszych celów strategicznych Gminy.

Zdjęcia dostarczone przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego/Fot. Szymon Zdziebło/tarantago.pl