Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 17 marca z okazji Dnia Wędkarza, który przypada na 19 marca z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Pana Jacka Waśko w Dobrzyńskim Domu Kultury „ŻAK” odbył się tzw. „ECO WYKŁAD” o rybach.

Wykład połączony z dyskusją przeprowadził Pan Sebastian Staśkiewicz, ichtiolog z fundacji „Ratuj Ryby”. Fundacja z Poznania prowadzona przez Pana Staśkiewicza zajmuje się głównie edukacją na temat ryb i zagadnień z nimi związanych, takich jak: ochrona zagrożonych gatunków ryb, istota ryb w naszej diecie, ekologia i poznanie środowiska wodnego. Celem fundacji jest także zaciekawienie pięknem i różnorodnością środowiska wodnego oraz korzyściami jakie możemy czerpać z przyrody i jej naturalnych zasobów środowiska wodnego, zwrócenie uwagi na rolę ryb w naszej diecie, zwrócenie uwagi na wpływ ochrony środowiska na nasze codzienne życie.Na spotkanie do DDK „ŻAK” przybyły dzieci z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą. Program wykładu był bardzo interesujący, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących życia ryb i ich zwyczajów, ale i nie tylko. Podczas zajęć omawiano także istotę tlenu na ziemi i pod wodą, piękno i ochronę środowiska, wpływ ryb na nasze zdrowie, a także proste domowe działania ekologiczne mające wpływ na zahamowanie degradacji środowiska. Pan Sebastian swoją ogromną wiedzą i doskonałym kontaktem z dziećmi, stworzył fantastyczną atmosferę podczas wykładu, po prostu „zaczarował dzieci”. Największą jednak frajdę sprawiła dzieciom emisja filmu,prezentującego gatunki ryb i ich zachowanie w naturalnym środowisku. Nie mniejszą atrakcją dla dzieci była także prezentacja ryb na podstawie naturalnej wielkości rekwizytów, do złudzenia przypominających te pływające w naszych akwenach wodnych.Podczas wykładu dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania przez wykładowcę, wykazując się przy tym niezwykłą wiedzą na temat ryb i niekiedy błyskotliwymi odpowiedziami. W nagrodę na koniec spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, i po pięcioro dzieci z każdej grupy, biorący najaktywniejszy udział w dyskusji , otrzymało maskotki- ryby. Pan Burmistrz z kolei, aby umilić spotkanie wręczył dzieciom kosz z cukierkami. Na koniec nie obyło się bez wspólnego zdjęcia. Wizyta fundacji „Ratuj Ryby”w Dobrzyniu nad Wisłą to doskonały pomysł, widząc reakcję dzieci, ich entuzjazm i zaciekawienie poruszanymi podczas wykładu tematami.