Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 15 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą odbyły się gminne dożynki.

W tym roku  ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa święto plonów miało znacznie skromniejszy przebieg niż w latach ubiegłych. Zagrożenie pandemią powoduje, że wiele instytucji rezygnuje z wydarzeń o masowym charakterze, dlatego też  dożynki w gminie Dobrzyń nad Wisłą miały bardzo okrojoną formę. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników przy Dobrzyńskim Domu Kultury „ŻAK”, którzy z wieńcami i dziękczynnymi chlebami  udali się w korowodzie na plac przy kościele parafialnym, gdzie odbył się  występ Dobrzyńskiej Orkiestry Strażackiej. W czasie koncertu rozstrzygnięto  konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku I miejsce zajęło sołectwo Ruszkowo, miejsce II sołectwo Mokówko, a miejsce III ex aequo sołectwo Bachorzewo i Główczyn. Następnie po pobłogosławieniu  wieńców, zostały one w uroczystej  procesji zaniesione do kościoła, w którym odbyła się dziękczynna Msza Św. w intencji rolników. Podczas nabożeństwa  poświęcono z kolei chleb - symboliczny owoc pracy rolników, który Starostowie dożynek, Państwo Mariola i Dawid Czachorowscy z Ruszkowa przekazali Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Piotrowi Wiśniewskiemu. Po Mszy odbyła się część artystyczna tegorocznych uroczystości dożynkowych. W nastrojowym klimacie wysłuchano koncertu Tomasza Kamińskiego.  Po występie uczestnicy dożynek ponownie udali się na plac przy kościele. Tam z rąk burmistrza uczestnicy konkursu na najładniejszy wieniec otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, z podziękowaniami za włożony trud w wyplecenie wieńców oraz podtrzymywanie pięknej tradycji dożynkowej. Na koniec podzielono się poświęconym chlebem.

Zwieńczeniem tegorocznej uroczystości był poczęstunek w remizie OSP w Dobrzyniu nad Wisłą.