Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918  obchodziliśmy w poniedziałek Narodowe Święto Niepodległości. 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczczono także w naszej Gminie.

Obchody święta rozpoczęły się od uroczystego przemarszu korowodu, który ruszył spod Dobrzyńskiego Domu Kultury „ŻAK” do kościoła parafialnego, w którym odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez ks. Henryka Lewandowskiego. Po nabożeństwie korowód złożony z władz miasta, radnych, strażaków, a także mieszkańców, prowadzony przez Dobrzyńską Orkiestrę Strażacką udał się pod pomnik 950-lecia Dobrzynia nad Wisłą, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Piotr Wiśniewski, który w swoim przemówieniu przypomniał, że w stulecie niepodległości państwa polskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował sześciu polityków i działaczy społecznych mianem „ojców niepodległości”. „Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński w całej masie głoszonych przez siebie poglądów politycznych, społecznych i obyczajowych oraz stylu życia różnili się znacznie i wyraźnie. Łączył ich jeden cel i jeden cel był wspólny- przywrócenie dla Narodu Polskiego własnego bytu państwowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Dziś świętujemy kolejną rocznicę niepodległości Polski, o której istnienie walczyli i zabiegali ludzie o różnych światopoglądach”-podkreślił burmistrz.

Po nim z krótkim występem wokalnym wystąpiła Zuzanna Romanowska, a następnie kilka utworów patriotycznych zagrała Dobrzyńska Orkiestra Strażacka.

Po zakończonej części artystycznej uroczysty pochód przy dźwiękach orkiestry udał się pod Dobrzyński Dom Kultury „ŻAK”, gdzie na wszystkich czekał gorący poczęstunek, za przygotowanie którego i poniesione koszty dziękujemy Państwu Irenie i Bogdanowi Brulińskim.

Zwieńczeniem poniedziałkowych obchodów był występ artystyczny przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka”. Dzieci na scenie Dobrzyńskiego Domu Kultury „ŻAK” zaprezentowały utwory i pieśni patriotyczne.