Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To był mocny debiut w kalendarzu Mazovii: miejscówka w Zarzeczewie robiła wrażenie świetnie położoną bazą zawodów oraz udanym miksem znanych, trudnych fragmentów XC z zupełnie nowymi przeszkodami.

Meldując się w rowerowym miasteczku, dało się niemal posłyszeć chlupanie milionów hektolitrów wody, przelewających się w każdej chwili w położonym niedaleko zalewie wiślanym przy włocławskiej tamie. Wrażenie było jeszcze silniejsze, gdy zobaczyło się już rozciągającą się przed oczami wielką wodę. W takiej chwili dało się poczuć moc natury – tej samej natury, która rządzi nie tylko na wodzie, ale również na lądzie stałym. Tej samej natury, z którą setki zawodniczek i zawodników musieli mierzyć się na wszystkich dystansach przygotowanych przez Cezarego Zamanę.

Swe najgroźniejsze oblicze przyroda pokazała na Pro oraz ½ Pro. To tam kolarzom przyszło jechać na rasowej sekcji XC. Żartów nie było, bo i natura wcale się tam nie uśmiechała – szczerzyła raczej kły, starając się na dziesiątki różnych sposobów utrudnić płynną jazdę peletonu przedzierającego się przez kolejne kilometry tego fragmentu. Życie utrudnił też odcinek specjalny Continental.

Chwilę zawahania oraz dreszcze w nogach można było poczuć przejeżdżając skarpą, stanowiącą niewątpliwie jedną z większych – dosłownie i w przenośni – atrakcję maratonu w Zarzeczewie.

„Mówi się, że dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Przyglądając się emocjom towarzyszącym kolarzom na trasie, jestem pewien, że Zarzeczewo perfekcyjnie wykorzystało swoją szansę” – deklaruje Cezary Zamana, dyrektor sportowy Cisowianka Mazovia MTB Marathon. „Maraton miał piękną oprawę i trudno wierzyć, aby komuś okoliczne widoki nie zapadły na długo w pamięć. Podobnie zresztą jak sama trasa z najciekawszą w tym sezonie sekcją XC” – dodaje.

Nie byłoby tak udanego debiutu w ogólnopolskim kalendarzu zawodów MTB, gdyby nie udana współpraca organizatorów maratonu z władzami samorządowymi: Gminą Fabianki oraz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.

Najlepsze wspomnienia z Zarzeczewa wywiozą z pewnością triumfatorzy klasyfikacji na najlepszego mieszkańca Gminy Fabianki oraz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą. Na niełatwym dystansie ½ Pro bezkonkurencyjny okazał się Damian Ptaszyński (01:40:29). Na dystansie Fit najszybszy okazał się Michał Bieniecki z WSKG Rowery Jamróz Terbud Team (01:09:53).

W Zarzeczewie znakomicie bawiły się też przedszkolaki. To do nich przyjechała znana z telewizji Rybka MiniMini, organizując darmowe rowerowe zawody dla dziesiątków maluchów.

Podczas maratonu rozstrzygnięto również rywalizację w pucharze Continental MTB Kujawy i Pomorze. Oznacza to, że w tym sezonie pozostały jeszcze tylko dwie niewiadome: ostateczny kształt klasyfikacji generalnej za sezon 2019 oraz puchar Continental MTB Mazowsze. Rozstrzygnięcia nastąpią podczas dwóch finałowych maratonów Mazovii: w Józefowie (22 września) oraz Piasecznie (5 października).

Wyniki:

Pro Kobiety, kat. Open

 1. Kuszmider Magdalena,IFON KolarzKlub, 02:15:30

Pro Mężczyźni, kat. Open

 1. Borowicz Bartek, COZMOBIKE TEAM, 01:46:04
 2. Perkowski Damian, PT Mazury Team Ełk, 01:46:06
 3. Ziółkowski Jarosław, IFON KolarzKlub, 01:51:43

½Pro Kobiety, kat. Open

 1. Lutecka Małgorzata, IFON KolarzKlub, 01:29:19
 2. Kołatka Anna, Cryospace Olsztyn, 01:29:20
 3. Sobczuk Joanna, Wodociągi Warszawskie, 01:39:22

½Pro Mężczyźni, kat. Open

 1. Marchlewski Marcin  , KOMOBIKE SCOTT, 01:17:59
 2. Okruciński Kacper, WSKG Rowery Jamróz Terbud Team, 01:18:12
 3. Górnicki Marcin, Kross Staff Team, 01:18:13

Fit Kobiety, kat. Open

 1. Gajewska Julia, Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin, 00:59:12
 2. Dykalska Martyna, cykliści Rypin, 01:02:30
 3. Wielgo Natalia, RKS Family Active Tłuszcz, 01:02:5

Fit Mężczyźni, kat. Open

 1. Bejm Bartosz, BejmTeam, 00:50:48
 2. Lech Michał, AM Cycling Team, 00:52:08
 3. Kuczwalski Mikołaj, Sara Workwear Wheel Brothers Racing, 00:52:16

Zdjęcia pod linkiem: http://www.mazoviamtb.pl/galeria.php?katalog=zarzeczewo19zbyszek_best&id=5783

Zdjęcia pod linkiem: http://www.mazoviamtb.pl/galeria.php?katalog=zarzaczewominimini19piotr_best&id=5783