Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą- przystąpiła do programu „Gmina przyjazna pszczołom” i tym samym włączyła się do wspólnych działań mających na celu ratowanie tego wymierającego gatunku.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak pożywienia wskutek zmian w środowisku naturalnym. Przystępując do programu nasza gmina zadeklarowała posadzić na swoim terenie rośliny przyjazne pszczołom, edukować mieszkańców o znaczeniu pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody oraz dążyć do zachowania różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Pierwszym przedsięwzięciem jakie nasza gmina zorganizowała w ramach programu było zorganizowanie spotkania dzieci z doświadczonym pszczelarzem panem Markiem Grzymowiczem.

Podczas warsztatów w Dobrzyńskim Domu Kultury „ŻAK” dzieci dowiedziały się jak ważna jest rola pszczół w życiu człowieka, jak wyglądają zwyczaje tych owadów, jak wygląda produkcja miodu, oraz jak postępować i jakie podejmować działania aby chronić ten ginący gatunek.

Warsztaty  w ŻAKU rozpoczęły  cykl zajęć edukacyjnych, konferencji i spotkań z mieszkańcami, rolnikami i miłośnikami pszczół z terenu gminy, mającymi za zadanie zwiększać świadomość  znaczenia i roli pszczół w kształtowaniu środowiska i ich wpływu na życie człowieka.  Pszczoly jpg