Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zakończył się drugi tydzień ferii, a wraz z nim zakończyły się atrakcje, zajęcia, warsztaty i wyjazdy które przygotował Dobrzyński Dom Kultury „ŻAK” wraz z Biblioteką Publiczną.

W poniedziałek dzieci miały możliwość popisania się swoimi umiejętnościami koordynacji ruchów i poczuciem rytmu podczas warsztatów tanecznych, które przeprowadził Pan Wojciech Sierakowski. Ponad dwie godziny intensywnego tańca i ćwiczeń przy dźwiękach popularnych piosenek sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Oprócz warsztatów tanecznych tego dnia odbyły się także zajęcia plastyczne, podczas których dzieci za pomocą specjalnych kredek do materiałów kolorowały płócienne torby i piórniki. Jak wiadomo wyobraźnia dzieci nie zna granic,  dlatego też na torbach powstały unikatowe i niepowtarzalne malowidła.

We wtorek dzieci pojechały  na długo wyczekiwany wyjazd do Manufaktury Cukierków „Słodko Zakręcone” do Płocka. Po dotarciu na miejsce dzieci powitała kolorowa kraina cukierków, lizaków i wszechobecnego karmelu, a także przemiłe Panie, które te wszystkie kolorowe cuda wytworzyły własnymi rękami.

Zanim lizaki znalazły się na patyczkach, Panie czujnie obserwowane przez dzieci, przygotowały kolorową masę cukrową z której dopiero wówczas każdy młody cukiernik mógł „ukręcił” swojego  tęczowego lizaka. Potwierdzeniem wykonania kolorowej słodkości na patyku oraz  pobytu w „Słodko Zakręconym” były dyplomy wręczone wszystkim dzieciom.  W czasie całych cukierniczych warsztatów, Panie opowiadały także ciekawostki o Manufakturze, tajnikach powstawania barwników i całego procesu tworzenia lizaków. Wtorkowy dzień ferii był wyjątkowo słodki.  

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa. Takimi słowami można podsumować środowy dzień ferii, w którym to dzieci pojechały do Parku Trampolinowego do Włocławka. Tam pod okiem profesjonalnych trenerów mogły skakać, wykonywać elementy akrobatyki lub po prostu bawić się na olbrzymich trampolinach i ściankach wspinaczkowych. Były to zajęcia, które nie tylko sprawiły dzieciom ogromną frajdę ale miały również wpływ na poprawę ich ogólno-ruchowej kondycji. Nikt nie chciał opuszczać trampolin a okrzykom radości i zadowolenia nie było końca.

Kim chcesz zostać w przyszłości? Jaki zawód chcesz wykonywać jak dorośniesz? Takie pytania padały podczas czwartkowych zajęć, które poprowadziły Panie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, a które dotyczyły omówienia i zapoznania się z różnymi zawodami. Na program warsztatów oprócz wspólnej dyskusji, składała się także projekcja filmu prezentująca kilka wybranych zawodów oraz ich omówienie i przedstawienie obowiązków i zakresu czynności jakie wykonywane są na danych stanowiskach. Na zakończenie Panie poprosiły dzieci o wykonanie rysunków przedstawiających ich wymarzony zawód, który chcieliby wykonywać w przyszłości. Na powstałych pracach pojawili się lekarze, fryzjerki, piosenkarki, a także pracownicy fabryki cukierków. Zapewne na wybór takiej profesji miała wpływ wtorkowa wizyta w Manufakturze Cukierków.

Akcentem kończącym czwartkowe zajęcia na prośbę dzieci było ponowne układanie kulek Hama. I tym razem powstały przepiękne kolorowe figurki, a ich układanie pochłonęło dzieci bez reszty.

W ostatni dzień ferii do dzieci ponownie przybyły Panie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży aby rozdać dzieciom upominki i gadżety za udział w konkursie plastycznym, które przeprowadziły dzień wcześniej. Wraz z nimi przyjechał także Pan, który poprowadził krótki wykład i dyskusję na temat zagadnień związanych z Unią Europejską. Wśród  tematów znalazła się historia powstania Zjednoczonej Europy, a także przywileje jakie daje Unia obywatelom mieszkającym na jej terytorium.

Drugą cześć zajęć stanowiły warsztaty cukiernicze, które sprawiły niezwykłą frajdę zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Dzieci wyposażone w różnego rodzaju dekoracje do ciast: kolorowe posypki, cukierki, lukry i pisaki dekorowały własnoręcznie muffinki. Młodzi cukiernicy nie cieszyli się zbyt długo swoimi udekorowanymi babeczkami, ponieważ zaraz przystąpiły do ich degustacji.

Na zakończenie zorganizowano tzw. potańcówkę. Przy wesołej muzyce były tańce i wspólna zabawa, a do tego mnóstwo słodkości i napojów.

„O nie szkoda, że to już ostatni dzień zajęć w „ŻAKU”- powtarzały zgodnie dzieci. Niedługo jednak wakacje i ponownie zobaczymy się wszyscy na zajęciach. Tymczasem czas wrócić do szkoły.